ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ
Άλιμος, 17455
ΤΗΛΕΦΩΝΟ  210-9832225

Κλειστά τα σχολεία του Αλίμου την Τρίτη 8-1-2019

Σύμφωνα με απόφαση του Δημάρχου, αύριο Τρίτη 8 Ιανουαρίου 2019 όλα τα σχολεία του Δήμου Αλίμου (Νηπιαγωγεία-Δημοτικά-Γυμνάσια-Λύκεια) θα παραμείνουν κλειστά λόγω του αναμενόμενου έντονου ψύχους και του παγετού.

(Απόφαση Δημάρχου 6/2019).

Καλωσόρισμα

Αγαπητοί επισκέπτες, αγαπητές επισκέπτριες, σας καλωσορίζουμε στον νέο ιστότοπο του σχολείου μας!

Το 2ο Γυμνάσιο Αλίμου  προσφέρει, πέρα από τα μαθήματα του αναλυτικού προγράμματος, μια σειρά από ευκαιρίες και δραστηριότητες με σκοπό την όσο το δυνατό πληρέστερη ανάπτυξη δεξιοτήτων και ικανοτήτων των μαθητών και μαθητριών του.

Στο σχολείο μας , προσπαθούμε να οδηγήσουμε τους μαθητές/τριες στα μοναδικά μονοπάτια της γνώσης, με την πεποίθηση ότι η πραγματική «περιουσία» όλων μας είναι ό,τι έχουμε μέσα στο μυαλό και στην ψυχή μας. Είναι αυτό το πολύτιμο «υλικό» που δεν μπορεί καμία κρίση να αγγίξει αλλά συνάμα το ίδιο αγαθό που θα μας δώσει όλα τα εφόδια. Στόχος μας είναι εδώ όλοι μαζί, μαθητές, γονείς, καθηγητές να μπορούμε να κρίνουμε και να πράττουμε σωστά και ελεύθερα. Να έχουμε ανοιχτό σχολείο στο διάλογο, ένα σχολείο της δημιουργίας και της αλληλεγγύης.

Διαβάστε περισσότερα: Καλωσόρισμα

Περίπατος και εκκλησιασμός στο κτήμα Γερουλάνου

Το 2ο Γυμνάσιο Αλίμου στο εκκλησάκι των Εισοδίων της Θεοτόκου στους Τράχωνες !
Εκκλησιασμός,ξενάγηση στο χώρο!
Ένας υπέροχος Δεκεμβριάτικος περίπατος κάτω από τον χειμωνιάτικο ήλιο!