ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ
Αμμοχώστου 36
Άλιμος, 17455
ΤΗΛΕΦΩΝΟ  210-9832225

Κινηματογράφος 'Χωρίς οικογένεια' (Antoine Blossier, 2019)

Την ταινία "Χωρίς οικογένεια"  είδαν όλες οι τάξεις του σχολείου μας στο πλαίσο των περιπάτων που προβλέπει το ετήσιο πρόγραμμα, στον κινηματογράφο "Ατλαντίς", την Πέμπτη 20-2-2020.

Από τα διασημότερα εφηβικά αναγνώσματα του ευρωπαϊκού ρεαλισμού, το γραμμένο το 1878 «Χωρίς οικογένεια» του Εκτόρ Μαλό παρουσιάζεται (το 2019) στη γαλλική μεγάλη οθόνη κοντά έναν αιώνα μετά την πρώτη μεταφορά του από τον Μαρκ Αλεγκρέ το 1934. Προσθέτοντας έναν τρυφερό πρόλογο κι επίλογο, με τον γηραιό ήρωα να αφηγείται την ιστορία του στα παιδιά ενός ορφανοτροφείου, ο Αντουάν Μπλοσιέ ακολουθεί κατά πόδας τη λογοτεχνική περιπέτεια του ορφανού Ρεμί, ο οποίος στα τέλη του 19ου αιώνα «πωλείται» από τον θετό πατέρα του στον πλανόδιο μουσικό Βιταλίς. Μαζί διασχίζουν την επαρχιακή Γαλλία δίνοντας παραστάσεις στο δρόμο, μέχρι που ο μικρός θα έρθει αντιμέτωπος με το μυστικό της καταγωγής του.

Ψηφοφορία για την επιστροφή των μαρμάρων του Παρθενώνα

Στο πλαίσο προγράμματος που εκπονείται από ομάδα μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας σε συνεργασία με αντίστοιχη ομάδα του 4ου Γυμνασίου Αλίμου για την επιστροφή των μαρμάρων του Παρθενώνα από το Βρετανικό Μουσείο στη χώρα μας, δημιουργήθηκε σελίδα για συλλογή υποστηρικτικών υπογραφών.

Μπορείτε να υπογράψετε εδώ

Σχετική ανάρτηση έγινε και στην εφημερίδα 'Φίλαθλος" το Σάββατο 15-2-2020. Δείτε το άρθρο εδώ

Σεμινάριο Επαγγελματικού προσανατολισμού

Ο Δήμος Αλίμου  σας προσκαλεί σε σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμού με θέμα "Ο ρόλος της προσωπικότητας και των δεξιοτήτων για μια επιτυχημένη επιλογή στο σύγχρονο διεθνές επαγγελματικό περιβάλλον", την Κυριακή 16-2-2020, στις 16.30, στη θεατρική σκηνή Κάρολος Κουν.

Για λεπτομέρειες δείτε εδώ

Για το πρόγραμμα διαβάστε εδώ

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τους μαθητές της Γ΄Γυμνασίου για πιστοποίηση επάρκειας των ΤΠΕ

Στα πλαίσια υλοποίησης της Πράξης «Πιλοτικές παρεμβάσεις υποστήριξης πιστοποίησης μαθητών Γ’ τάξης Γυμνασίου για την απόκτηση Κρατικού Πιστοποιητικού Πληροφορικής (ΚΠπ) » το Υ.ΠΑΙ.Θ δίνει τη δυνατότητα στους/στις μαθητές/τριες που φοιτούν στη Γ ́ Γυμνασίου το σχολικό έτος 2019-2020 να παρακολουθήσουν πρόγραμμα προετοιμασίας για την πιστοποίηση της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ (Κρατικό Πιστοποιητικό Πληροφορικής). Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται μετά το πέρας του ημερήσιου ωρολογίου προγράμματος. Στο τέλος του σχολικού έτους, οι μαθητές/τριες που θα παρακολουθήσουν τα μαθήματα αυτά, θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν δωρεάν στη διαδικασία πιστοποίησης της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ (Κρατικό Πιστοποιητικό Πληροφορικής).

Για τον σκοπό αυτό και τον ορθό και έγκαιρο προγραμματισμό των τμημάτων, καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που φοιτούν στη Γ ́ Γυμνασίου και επιθυμούν τη συμμετοχή των παιδιών τους στο πρόγραμμα να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους, συμπληρώνοντας τη συνημμένη δήλωση και παραδίδοντάς την στο σχολείο μέχρι την Δευτέρα, 10 Φεβρουαρίου 2020.

Κατεβάστε τη Δήλωση εδώ

Εκδρομή στο Λονδίνο : Συμφωνητικό με το πρακτορείο

Σχετικά με την επικείμενη εκδρομή στο Λονδίνο για τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα  για τα μάρμαρα του Παρθενώνα, μπορείτε να δείτε τους συμφωνηθέντες όρους με το πρακτορείο "Μάνεσης¨που έχει αναλάβει την διοργάνωση της εκδρομής εδώ

Ασφαλιστήριο