ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ
ΤΗΛΕΦΩΝΟ  210-9832225

Προσωρινό πρόγραμμα τμημάτων από 18-10 -2021

Το πρόγραμμα των μαθητών από 18 έως 22/10/2021 μπορείτε να δείτε εδώ

Επειδή εκκρεμούν τοποθετήσεις εκπαιδευτικών, το πρόγραμμα ενδέχεται να αλλάζει μέσα στην εβδομάδα, γι’ αυτό θα πρέπει να ενημερώνεστε καθημερινά από την ιστοσελίδα του σχολείου.

Πρόγραμμα εκπαιδευτικών

Κλειστά την Παρασκευή 15-10-2021 τα σχολεία της Αττικής

Με απόφαση του Περιφερειάρχη Αττικής (http://www.patt.gov.gr/site/) κατόπιν σχετικής ενημέρωσης που είχε από την Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία περί έντασης των καιρικών φαινομένων το επόμενο 24ωρο, αύριο Παρασκευή 15 Οκτωβρίου, κλειστά θα παραμείνουν  τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε όλη την Αττική.

Η διακοπή της λειτουργίας τους αποφασίστηκε για προληπτικούς λόγους ασφάλειας των μαθητών και εξαιτίας των δυσκολιών μετακίνησης που πιθανόν προκύψουν εξαιτίας της κακοκαιρίας.

Η Περιφέρεια Αττικής συνιστά σε όλους τους πολίτες να αποφεύγουν άσκοπες μετακινήσεις τις ώρες που είναι έντονα τα καιρικά φαινόμενα και να ακολουθούν τις οδηγίες προστασίας.

Εκπαιδευτικές δραστηριότητες και επισκέψεις Οκτωβρίου 2021

21-10-21 Διδακτική επίσκεψη στον Κήπο του Διομήδους για την Α΄ Β΄ Γ΄ τάξη

9:30: Α΄ Τάξη παρακολούθηση προγράμματος «Αρπακτικά πουλιά» διάρκειας 45 ΄ λεπτών

10:15  Γ΄ Τάξη παρακολούθηση προγράμματος «Αρπακτικά πουλιά» διάρκεια 45΄λεπτών

11:00 Β΄Τάξη παρακολούθηση προγράμματος «Αρπακτικά πουλιά» διάρκεια 45΄λεπτών

Τα τμήματα της Β΄ τάξης θα ξεναγηθούν κατά τμήματα, στον Βυζαντινό ναό της Μονής Δαφνίου ( στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας) από την Κυρία Κοκκινοπούλου από τις 9:00 – 10:45

Αναχώρηση από τον κήπο όλων των τάξεων στις 12:00

Για την Α΄ τάξη  ONLINE Πρόγραμμα «Πάμε στον πλανήτη Άρη» του Ιδρύματος Ευγενίδου
Θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο στην αίθουσα πληροφορικής για το μάθημα της γεωγραφίας  με τον Κύριο Μπούσιο και την Κυρία Γώγου Χαρά για το :

Α1 στις 12-10-21

Α2 στις 19-10-21

Α3 στις 26-10-21

Διάρκεια προγράμματος  δύο διδακτικές ώρες. Δείτε λεπτομέρειες εδώ

Διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση με τη Δ/νση του σχολείου

Την Τετάρτη 29-9-2021 στις 7:00 το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση με τη Δ/νση του σχολείου και τους γονείς των μαθητών όλων των τάξεων. Για την σύνδεση, έχει σταλεί μήνυμα στα μέιλ των κηδεμόνων.

Λειτουργία εκπαιδευτικών μονάδων και μέτρα covid

Δείτε το σχετικό ΦΕΚ εδώ

Δρομολόγιο σχολικού λεωφορείου

Δείτε εδώ τη σχολική διαδρομή του λεωφορείου του Δήμου Αλίμου.