Συμβουλευτική και επαγγελματικός προσανατολισμός

Η συμβουλευτική και ο επαγγελματικός προσανατολισμός στοχεύουν στην υποστήριξη των μαθητών/τριών, προκειμένου να συνειδητοποιήσουν τις ιδιαίτερες κλίσεις τους, να αναδείξουν τα ενδιαφέροντά τους και να αναπτύξουν τις κατάλληλες δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να διαχειρίζονται οι ίδιοι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα θέματα της προσωπικής και επαγγελματικής ανάπτυξής τους.

Οι εκπαιδευτικοί με εξειδίκευση στη συμβουλευτική και τον επαγγελματικό προσανατολισμό που υπηρετούν στo Κ.Ε.Σ.Υ. υλοποιούν   δράσεις σε ατομικό ή ομαδικό επίπεδο

Σχολεία ευθύνης του 2ου Κ.Ε.Σ.Υ. Δ Αθήνας:είναι τα σχολεία των Δήμων Αγίου Δημητρίου, Αλίμου, Αργυρούπολης-Ελληνικού και Γλυφάδας.

Για ατομικά ραντεβού οι γονείς των μαθητών/τριων των παραπάνω σχολείων μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο 210-9955036, ή στο e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Aίτηση για τους γονείς μπορείτε να βρείτε εδώ