Πρωτοβουλίες

Παρουσίαση για γονείς και εκπαιδευτικούς

Μια εξαιρετική παρουσίαση για την Σεξουαλικότητα και Εφηβεία και τον ρόλο της οικογένειας και του σχολείου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι γονείς ή εκπαιδευτικοί ήρθαν την Πέμπτη 25-1-2024 το απόγευμα στο σχολείο μας. Ομιλήτρια ήταν η κα Μαργαρίτα Γερούκη εκπαιδευτικός, με διαδακτορικό στην Αγωγή Υγείας, ειδίκευση στη Σεξουαλική Αγωγή και πιστοποιημένη επιμορφώτρια του βραβευμένου φινλανδικού προγράμματος για την πρόληψη του σχολικού εκφοβισμού και την αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας KiVa. Διακεκριμένη με το  βραβείο Αριστείας και Καινοτομίας Εκπαιδευτικού Προγράμματος Σεξουαλικής Αγωγής το 2019 από τον Παγκόσμιο Οργανισμό για τη Σεξουαλική Υγεία,  εργάζεται ως μεταδιδακτορική ερευνήτρια για θέματα φύλου, δικαιωμάτων και σεξουαλικότητας στο Πανεπιστήμιο της Jyvaskyla της Φινλανδίας. Δόθηκε η ευκαιρία για μια πολύ ζωντανή και ουσιαστική συζήτηση πάνω σε θέματα που μας προβληματίζουν όλους, γονείς και εκπαιδευτικούς στις μέρες μας, και την ευχαριστούμε πολύ!