Φυσικές επιστήμες

Το πείραμα του Ερατοσθένη 20-3-2023

Δίπλα από το καινούριο μας graffiti στην αυλή του σχολείου, προσπαθήσαμε κατά την εαρινή ισημερία να επαναλάβουμε το πείραμα του Ερατοσθένη. Σύμμαχός μας ο λαμπερός ήλιος που μας έδωσε εξαιρετικές σκιές. Αρχικά από το Google earth βρήκαμε κάπου στην κεντρική Αφρική έναν τόπο πάνω στον Ισημερινό στο ίδιο γεωγραφικό μήκος με το σχολείο μας και υπολογίσαμε πόσο απέχει από μας. Στη συνέχεια υπολογίσαμε την ώρα του ηλιακού μεσημεριού που για τον Άλιμο ήταν 12:34'. Ακριβώς, λοιπόν, στην ώρα του ηλιακού μεσημεριού, μετρήσαμε τη σκιά ενός ορθοστάτη που φροντίσαμε να είναι κατακόρυφος σε οριζόντιο επίπεδο με τη βοήθεια του νήματος της στάθμης. Στη συνέχεια συμπληρώσαμε σχετικό φύλλο εργασίας και υπολογίσαμε την περιφέρεια της γης και την ακτίνα της. Οι υπολογισμοί μας αποδείχτηκαν πολύ ακριβείς με σφάλμα μικρότερο από 1%!!! Ευχαριστούμε Β3,  .και του χρόνου!